Kedi ve Köpekler için Kan grubu Tayini
Kedi ve köpek hastaların hayatlarını desteklemede transfüzyon gittikçe artan bir önem kazanmıştır. Dolayısıyla güvenli ve etkili bir transfüzyon gerçekleştirmek için hızlı ve doğru kan grubu belirlenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Kan grubunun belirlenmesi, hayvanların transfüzyon desteğinden faydalanmasını sağlayan temel bir süreçtir.
Travmatik şoklar
Bazı enfeksiyonel hastalıklar
Cerrahi prosedürler
Hipoproteinmia
Demir eksikliği
Ciddi anemi
Dalak yaralanması
Akut hemoliz sendromu
Hastalıklar ve şoklar sonrası ciddi kanama
Kan donörü olma

Kediler

A, B veya AB alelileri ile AB sistemi kedilerde tanımlanmış tek kan grup sistemidir. Bu aleliler yüksek oranda imünojeniktir. En çok görülen A grubudur. Bazı türlerde B ve AB gruplarına yüksek oranda rastlanmaktadır. Yakınlarda Mik Antijeni olarak adlandırılan yeni bir antijen bulunmuştur.

Alvedia | Kedi & Köpek Kan Testi | ELK Diagnostic

Köpekler

Köpeklerde bir düzineden fazla kan grubu olduğu tespit edilmiştir. En bilinen ve en imünojenik olanı köpekte negatif veya pozitif olan DEA 1.1’dir. ( Dog Erythrocyte Antigen). Diğerleri DEA 7, DEA 3, DEA 4 ve yakında bazı Dalmaçyalılarda bulunan DAL antijenidir.

Alvedia | Kedi & Köpek Kan Testi | ELK Diagnostic

KAN GRUBU UYUMLULUĞU

Kedilerde, A tipi ve B tipinde doğal olarak oluşan alloantikorların mevcudiyeti, akut bir hemolitik transfüzyon reaksiyonundan kaçınmak için kan transfüzyonundan önce ve neonatal izeritrolizi önlemek için cinslerde kan tiplendirmesinin gerçekleştirilmesini gerektirir. Kan kese testi için doğrudan göbek kordonundan kan alınabilir.

Köpeklerde, bu antijene karşı güçlü bir alaşım yanıtını önlemek ve akut bir hemolitik transfüzyon reaksiyonunu önlemek için herhangi bir kan transfüzyonundan önce DEA 1 antijeninin belirlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Alvedia | Kedi & Köpek Kan Testi | ELK Diagnostic

Hızlı Testin Özellikleri

1 damla kan ve 2 dakikalık prosedür
Güvenilir sonuçlar
Arşivleme
Kolay yorumlama
Kolay kullanım
Yüksek güvenilirlik

Hızlı Testin Avantajları

Kırmızı kan hücrelerin oto aglütinasyon durumunda bile test doğru çalışır.
Anemi durumunda test doğru çalışır.
DEA1.1 güçsüz pozitif olduğu durumda bile teknolojimizin özelliğinden dolayı test yine doğru çalışır.

Ataşehir Veteriner Kliniği - Websitemize Hoşgeldiniz

Ataşehir'de 7/24 Hizmet veren Veteriner kliniğimizin hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.