Fizik Tedavi - Lazer Tedavi
Fizik tedavi uygulamaları; gerek cerrahi uygulamalar sonrasında, gerekse sadece tedaviye yardımcı olması açısından hayvan sağlığında da insan sağlığında olduğu gibi büyük önem taşır. İskelet-kas sisteminde meydana gelen fonksiyon problemlerinde, cerrahi operasyonlar sonrasında, ortopedik sorunlarda, her türlü displazi durumlarında, çapraz bağ kopmalarında, kırıklar ve şiddetli kas yaralanmalarında fizik tedavi önemli bir yardımcı uygulamadır.

Fizik tedavi

 En iyi sonucu almak için vakit kaybetmeksizin hemen sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Enfeksiyon gerilemesine ve iyileşmeye pozitif yönde fayda sağlamak için öncelikle elektrik stimülasyon yöntemi ile başlanıp sonrasında ultrason tedavisi, masaj tedavisi ve dikiş operasyon sonrası hidroterapi yapılabilmektedir

Lazer Terapi Nedir ?

Ağrı tedavisinde; operasyonsuz, ilaçsız alternatif çözüm. Ağrıyı azaltır, yangıyı azaltır, iyileşme hızını arttırır. Etkilenen bölgeye lazer ışını noninvaziv bir başlık vasıtasıyla gönderilir. Hastada rahatlatıcı ve hafif bir sıcaklık hissi oluşur.

4. Sınıf Derin Doku Lazer Terapi ; lazer ışınları zarar vermeden derin dokulara nüfuz eder. Lazer ışını dokuda foto-biomodulasyon adında biyolojik tepkimeye neden olur. Bu tepkime sonucunda foto-biostimülasyon denilen biyolojik yanıtın oluşmasını sağlar. Bu da ağrı ve yangının azalmasını, hızlı hücresel yenilenmeyi sağlayarak hasarlı dokuda iyileşmeyi hızlandırır.

Tedavi protokolü hastaya ve duruma göre değişiklik gösterir. Bu yüzden tedavilerin süreleri farklılık gösterir. Uygun olduğunda lazer terapi planlanan öncelikli tedaviye yardımcı ve tamamlayıcı olarak eklenebilir. Günlük kullanımı kolay ve kısa süreli olup, kedi, köpek ve atlarda kullanımı uygundur.

Temel etki mekanizması;
Hızlandırılmış doku onarımı ( Bağ ve tendon yaralanmaları )
Hızlı kollojen oluşumu ( Yara iyileşmesi )
B-endorfin üretimi ( Ağrının engellenmesi )
Kan dolaşımının hızlandırılması ( Kılcal damar oluşumu )

Geriatrik tedavide lazer kullanımıyla; ağrıyı, yangıyı, sertliği azaltmak, kas kaybının önüne geçerek hareketliliği arttırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek amaçlanmaktadır.

Ataşehir Veteriner Kliniği - Websitemize Hoşgeldiniz

Ataşehir'de 7/24 Hizmet veren Veteriner kliniğimizin hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.